top of page


 
אובדן הוא תמיד קשה, ובנסיבות המצערות והמטלטלות שבעקבותיהן פרצה מלחמת חרבות ברזל, האובדן הופך לקשה שבעתיים.
לוויות מתקיימות תחת איום אזעקות ולעיתים מוגבלות במספר משתתפים, בני משפחה קרובים לא יכולים להגיע משום שנמצאים בלחימה. לצערנו, משפחות רבות אף שכלו שני בני משפחה ויותר.
כל אלו מכבידים מאוד על האדם האבל ועל סביבתו ומובילים לתחושה של בדידות גדולה וחוסר אונים.
 
בדידות ואבל בצל המלחמה

 
חווית האבל  – גם בימים כתיקונם – מאופיינת בתחושה של בדידות גדולה.  האדם האבל חווה את אבלו בעוד שהעולם סביבו ממשיך כתיקונו.  בדרך כלל אנו מציעים לאנשים שלא לבודד את עצמם מהסביבה בעת אבל. אך בעת הזו בה כולם שקועים בחדשות מתפרצות ובאירועי מלחמה חדשים לבקרים. מצב זה יכול להגביר את תחושת הבדידות ולהפוך את הצער לעצום יותר. 
 
בני המשפחה עלולים למצוא את עצמם בודדים בביתם. אחרים אינם יכולים לחזור לביתם-מבצרם ונאלצים להתמודד עם סוגיות מעשיות של מציאת מקום מגורים הולם, כמו גם מחשבות על עתידם הכלכלי. גם ילדים ומתבגרים יכולים לחוות מצוקה כתוצאה מכך כי המבוגרים עסוקים בכאבם ולא תמיד פנויים לכאבם.
לעיתים החשש והחרדה הכלליים, בזמן מלחמה, לא מאפשרים לאדם האבל להתפנות להיות באבל שלו ולחוש את האבל במלואו, ואף הסביבה העסוקה בחששות לא תמיד פנויה באופן מלא עבורם. 
 
משפחה שחוותה מוות כתוצאה ישירה של אירועי מלחמת חרבות ברזל

 
אם אדם נהרג עקב אירועי המלחמה, מספר דברים יקשו באופן מיוחד על המשפחה ועל החברים. אנשים בעת טראומה מחפשים וודאות ושליטה, בעת הזו אין וודאות ויש תחושה של חוסר שליטה, מה שמגביר את תחושות האבל והצער הקשות ממילא. במקרים כאלו, שבהם המוות היה בנסיבות קשות, יכולות להופיע תחושות של הלם, בדידות ואבל מורכב. 
מומלץ כי אנו הסביבה נתאמץ להיות בקשר עם בני המשפחה האבלים, נאפשר להם לשתף ברגשותיהם ולספר על האדם שנהרג. האדם האבל זקוק במיוחד ביום הלוויה ולאחריו לחלוק את זיכרונותיו וכאבו. הקשבה ושיחה, משמעותית בייחוד בימים אלו. תמיכה זו יכולה להעניק נחמה רבה ותחושת הקלה אצל האבל.
 
בני המשפחה השכולים עלולים להיות חשופים לאמצעי התקשורת שמאירים באור טראומטי את המוות בנסיבות האירועים הבטחוניים, ואף עלולים לשמוע סיפורים אשר יעצימו את כאבם על נסיבות המוות.
 
מומלץ כי אנו הסביבה נתאמץ להיות בקשר עם בני המשפחה האבלים, נאפשר להם לשתף ברגשותיהם ולספר על האדם שנפטר. האדם האבל זקוק במיוחד ביום הלוויה ולאחריו לחלוק את זיכרונותיו וכאבו. הקשבה ושיחה, גם אם מרחוק, משמעותית בייחוד בימים אלו. תמיכה זו יכולה להעניק נחמה רבה ותחושת הקלה אצל האבל.
אם נראה לכם כי המשפחה זקוקה לעזרה מקצועית נוספת אנא המליצו להם לפנות לעזרה רגשית או לעזרה רפואית מרופא המשפחה.  ​

אשמה וכעס
 
תחושת האשמה היא תחושה נפוצה פעמים רבות באבל ושכול. לפעמים אנשים מחפשים אשמים בעת המוות, או מאשימים את עצמם. בעת מלחמה, יתכן שהאבלים יאשימו את עצמם על כך שהאדם האהוב נהרג כי לא הגנו עליו. יתכן כי תחושת האשמה בעת הזו מועצמת, אם לא יכלו להיות איתו ברגעיו האחרונים או כי לא ליוו אותו בלוויה.  
תחושת כעס עשויה להופיע כתגובה לחוסר האונים וחוסר השליטה לצד תחושות של נטישה ועצב. הכעס עשוי להיות מופנה על המטפלים, בתי החולים, המדינה, בני משפחה ואף על האדם עצמו שאולי לא הגן על עצמו.
עלינו להקשיב לרגשות, לתת לכעס ולאשמה מקום להישמע ולהכיר בהם בעת הזו.

אם חוויתם אובדן, אנו מציעים לכם לקרוא על אפשרויות העזרה שמציעה העמותה, ולפנות אלינו. אם אתם מכירים משפחה שנראה שזקוקה לעזרה מקצועית נוספת, המליצו להם לפנות אלינו, או לעזרה רפואית מרופא המשפחה.
בדפים הבאים מוצעות לכם – המשפחות שחוו אובדן - מגוון אפשרויות מקצועיות לעזרה תמיכה  טכנית ורגשית – וכל זאת בהתנדבות מלאה  וללא כל עלות כספית.

חווית האובדן במהלך מלחמה

bottom of page